Gdy decydujemy się na własny dom możemy wyselekcjonować jedną z dwóch opcji – projekt gotowy albo indywidualny. Obie posiadają swoje wady i zalety, nie wato więc zbyt łatwo rezygnować z jednego z nich.
Oczywistą dobrą właściwością projektu przygotowanego poprzez architekta jest jego idealne dopasowanie do wymagań klienta. Za to gotowy projekt domu jest niekosztowny i sprawdzony w praktyce. Warto pamiętać, że oba schematy domów były przygotowane przez fachowych architektów i muszą spełniać te same wymagania. Gotowy projekt mieszkania jest uniwersalny i dostosowany do różnorakich projektów działek. Oczywiście musimy pamiętać, że jeżeli już zdecydujemy się na takie rozwiązanie, będziemy musieli zlecić adaptację projektu, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Gotowym projekt może być także znacznie tańszy, różnice w cenach projektów sięgają nieraz kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie może więc dziwić fakt, że inwestorzy w bardzo wielu sytuacjach decydują się na takie w tym momencie rozwiązanie. Dodatkowo gotowy projekt mieszkania ułatwia załatwienie formalności koniecznych do rozpoczęcia budowy. Ewentualne zmiany i poprawki możemy nanieść także w trakcie budowania domu.
Jeśli natomiast zależy nam na jakimś konkretnym rozwiązaniu lub bardzo z dokładnością wiemy czego chcemy i nie możemy wyszukać tego w katalogu z gotowymi schematami domów, powinniśmy zdecydować się na indywidualny projekt. Będzie on na pewno kosztował więcej, zadowoli jednakże w stu procentach nasze potrzeby i na pewno nie będziemy żałowali takiego wyboru dosłownie po latach. Dobry architekt pomoże nam wcielić w życie nasze plany i marzenia dotyczące domu. Będziemy mogli ze starannosią określić jego wielkość, ilość i rozmieszczenie pomieszczeń, kształt bryły budynku , a dodatkowo wygląd jego elewacji. Wszytko zależy jedynie od naszych możliwości finansowych. Jak widać oba rozwiązania zarówno gotowy projekt domu, jak również przygotowany na własne zamówienie mają swoje zalety.