Postęp technologiczny, coraz większa świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska, a także coraz większe przywiązywanie uwagi do komfortu, a nawet luksusu, powoduje, że budownictwo mieszkaniowe wciąż się rozwija. Ważna jest już nie tylko moda, estetyka, ale i rozwiązania, które ułatwią życie, pomogą oszczędzać i po prostu będą wygodne. To, co niedawno wydawało się nierealne lub dostępne tylko w filmach science fiction, powoli staje się powszechne. Domy inteligentne coraz częściej pojawiają się na naszych osiedlach. Na czym polega ich inteligencja? Inteligenty dom to po prostu system podobny do tego, który steruje komputerem, zaprogramowany wg naszych potrzeb, który przejmuje z nas część zadań. Najpopularniejszym przykładem jest sterowanie oświetleniem - zamiast włącznika w każdym pomieszczeniu mamy jeden, który rozpoznaje naszą obecność i zapala lub gasi światło wg potrzeb. Możemy go nauczyć, że w sypialni ma być nastrojowo, a w kuchni jasno, zaprogramować pory w jakich ma być oświetlany podjazd, czy taras, albo gasić światło w pokoju dzieci o określonej porze. Inteligentny dom to jednak nie tylko sterowanie oświetleniem. To również programowanie temperatury, zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak automatyczne rolety, zamykanie bramy czy pilnowanie, aby drzwi zostały zamknięte na noc. System ten zabezpieczy nas przed tlenkiem węgla, zalaniem, czy pożarem. Bardziej rozbudowane systemy mają również funkcje czysto rozrywkowe np. uruchamianie sprzętu grającego, czy urządzeń w kuchni. Czy nie cudownie jest obudzić się w domu pachnącym świeżo zaparzoną kawą, albo wrócić po ciężkim dniu do domu, w którym powita nas relaksująca muzyka?
Największą zaleta tego systemu jest możliwość bieżącego monitorowania tego, co się dzieje w naszym domu. Wystarczy aplikacja, która łączy się z centrum dowodzenia i przekazuje nam informację o stanie poszczególnych parametrów. Problem czy wyłączyłem żelazko, albo czy na pewno zamknąłem okno, przestaje istnieć - w dowolnej chwili można nie tylko to sprawdzić, ale również zmodyfikować - jeden guzik i okno się zamyka.
Urządzenia mogą nas również alarmować same, że coś wygląda inaczej niż powinno i sprawdzać, czy na to pozwalamy czy potrzebna jest interwencja. Jeśli wyposażymy dom w kamery, mamy praktycznie cały czas, wszystko "na oku". Możemy też udawać że w domu jesteśmy. Święty spokój podczas urlopu - bezcenny.
Poza wygodą i spokojem nie bez znaczenia pozostaje również kwestia oszczędności - dzięki zastosowaniu tej technologii możemy zaoszczędzić na kosztach eksploatacji.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom, który pomaga oszczędzić