Aby dom był ekologiczny musi spełniać kilka zasadniczych warunków. Powinien zostać zbudowany z materiałów naturalnych, a nawet z produktów z odzysku. Jednak najważniejszą cechą ekologiczności domów jest ich energooszczędność. Domy ekologiczne są więc synonimem takiego pojęcia jak domy energooszczędne.

Dom, który jest budowany w zgodzie z zasadami ekologii, zużywa o wiele mniej energii niż budynek wzniesiony tradycyjnym sposobem. Różnica w rocznym zużyciu energii może nawet sięgać 8 razy, tyle energii zużywa dom, który powstał z wykorzystaniem technologii konwencjonalnej. Ten imponujący bilans grzewczy jest uzyskiwany dzięki specjalnym technologiom budowlanym i grzewczym.

Kształt domu

Domy energooszczędne – projekty takich budynków, tworzonych pod indywidualne zamówienie, muszą być dostosowane do konkretnych potrzeb ich przyszłych mieszkańców. Idea ekologiczności zakłada, że nie może być za duży w stosunku do potrzeb jego mieszkańców. Taki dom generuje zbyt wysokie koszty utrzymania. Dom energooszczędny to dom o prostej bryle, najlepiej piętrowy budynek bez łamanych dachów, z oknami wystawionymi na ekspozycję słoneczną, czyli od wschodu, południa i zachodu. Projekty domów energooszczędnych powinny dzielić strefy na ciepłą i zimną. Strefa zimna jest idealnym miejscem dla takich pomieszczeń jak garderoba, spiżarnia czy warsztat. Natomiast strefa ciepła – to część mieszkalna, w której najczęściej przebywają domownicy. Warto się zastanowić, czy w takim domu powinno znaleźć się miejsce na balkon. Balkon bowiem jest luksusem, który wyziębia dom.

Materiały ekologiczne

Domy energooszczędne muszą być budowane z materiałów ekologicznych, ale takich, które zatrzymują energię. Budulcem ekologicznym jest na pewno produkt, przy którego pozyskiwaniu lub produkcji nie jest emitowany lub tylko emisja jest w znikomych ilościach - dwutlenek węgla i dwutlenek siarki. Najlepsze są więc nieobrobione budulce naturalne drewno, kamień, cegła czy glina. Poza tym te produkty są energooszczędne. Cegła, glina czy kamień na długo zatrzymują ciepło.

300x600_c